Yurt Disi Emeklilik ve SSK BILGI BAGKUR Uzmani
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

IS VE SOSYAL GÜVENLIK HUKUKU
YURT DISI EMEKLILIK
TENFIZ ( Tanima )
GAYRIMENKUL
KIRA - TAHLIYE
ISÇI ALACAKLARI
SIRKET

DAVALARINIZ IÇIN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Nesat DINER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BIR ILKI BASARDIK

Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani Fuat TÜTÜNCÜOGLU'nun
Degerli müsterileri artik isleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarini ) 
telefon ve mail ile degil Hazirlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan sifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alaninda TÜRKIYEDE BIR ILK olacaktir.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaslarimiza,Dostlarimiza Tesekkür ederim.
 
Saygilarimla
 
Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOGLU

FUAT TÜTÜNCÜOGLU
YÖNETIMINDE OKUL TADINDA
BIRE BIR UYGULAMALI EGITIM
2021 YILI SOSYAL GÜVENLIK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

SOSYAL GÜVENLIK ILE ILGILI YARGITAY KARARLARI

AV.NESAT DINER

14 Ekim 2012, 14:23

AV.NESAT DINER

SOSYAL GÜVENLIK HAKKI ÜCRET KADAR ÖNEMLIDIR ; Yine Yargitay’a göre sosyal güvenlik hakki, ücret kadar önemli anayasal bir hak olup, bu hakkin tam olarak saglanmamasi isçiye hakli fesih imkani vermektedir(X) …………………(X) Yargitay 9. HD. 18.1.2010 gün 2008/ 14546 E, 2010/ 193 K. “Isçinin sigorta primlerinin hiç yatirilmamasi veya eksik bildirilmesi isçinin sosyal güvenlik hakkini ilgilendiren bir durum olsa da Dairemizin 1475 sayili Yasa döneminde istikrar kazanmis olan görüsü 4857 sayili Is Kanunu döneminde de devam etmekte olup, sigorta primlerinin hiç yatirilmamasi, eksik yatirilmasi veya düsük ücretten yatirilmasi hallerinde de isçinin hakli fesih imkani vardir”.
 
YURT DISINDA ÇALISANLARIN TÜRKIYE’DEN EMEKLILIGI Hukuk Genel Kuruluna gelen baska bir olayda da, Almanya’da çalismis bir isçi Türkiye’ye kesin dönüs yaptigini bildirmis ve yasaya göre borçlandigi primleri ödeyerek yaslilik ayligi baglanmistir.
 
Ayni kisinin Almanya’da issizlik yardimi almaya devam ettigi anlasilmis ve Sosyal Sigortalar Kurumu, kesin dönüs yapmadigi gerekçesiyle yaslilik ayligi baglama kararini iptal etmistir. Sigortalinin açtigi davada istek reddedilmis, karar temyiz edilmeden kesinlesmistir.
 
Daha sonra Anayasa Mahkemesi “ yurda kesin dönüs yapma” kosulunu iptal etmis , isçi bu defa ayni konuda yeni bir dava açmistir.
 
Yargitay Hukuk Genel Kurulu, kesin hüküm sebebiyle davanin reddini yerinde bulmustur. Bu karara karsi oy yazisinda ise, çalisanin sosyal güvenceden yoksun birakilmasinin Avrupa Sosyal Sartina aykiri oldugu görüsü açiklanmistir. (x )
 
Anayasa Mahkemesi, 12.12.2002 gün, 2000/ 36-2002 EI 2002/ 198 sayili karar 25.4.2003 tarihinde yayinlanmistir.
 
Ö L Ü M A Y L I G I : Bu bölümde son olarak su örnek üzerinde durulmasi gerekir; isçinin esinin ölüm ayligina hak kazanabilmesi için 5 tam yil sigortali çalisilmasi yasa geregidir. Ancak isçi, 4 yil 11 ay 24 gün çalismis ve ölmüstür. Ölen esinin ölüm ayligi baglanmasi talebinin, sigortalilik süresinin sadece 6 gün eksik kalmasi sebebiyle reddinin hatali oldugu kabul edilmis ve kararda sosyal güvencenin saglanmasinin devletin temel görevi oldugu hatirlatilarak, Avrupa Sosyal Sartinin bir geregi olarak karar verildigi bildirilmistir. (x)
 
Yargitay 21. HD. 1.10.2009 gün 2008/ 12591 E, 2009/ 11843 K. “Sosyal Güvenlik; Anayasal sosyal temel bir hak olarak Anayasamizda yer almistir. Durumlari ne olursa olsun; kisilere, karsilastiklari sosyal riskler sonucu güvence temin etmeyi kabul eden Sosyal Güvenlik ilkesinin alt yapisini Sosyal Sigortalar olusturur.Sosyal Güvenlik temel bir ilke, Sosyal Sigortalar ise bu ilkeyi gerçeklestirmeye yarayan araçlardan en önemlisidir. Sosyal sigortalarin en önemli kollarindan birisini ise kuskusuz ölüm sigortasi olusturur.
 
Bu sigorta kolu ile; sigortalinin ölümü halinde hak sahibi yakinlarina yasamlarini idame ettirmek için Sosyal Güvence saglanmasi amaçlanir.
 
Anayasa, belli kosullarin yerine getirilmesi halinde, bu hakki saglama yükümünü dogrudan Devlete vermistir. Bu yönüyle tamamen kamusal ve zorunlu bir hak olarak karsimiza çikar.
 
Diger yandan çalisan kisinin sosyal güvenceden yoksun birakilmamasi ve mevcut kosullarin en uygun biçimde çalisanlara taninarak yasamin kolaylastirilmasi Devletin ana temel görevlerinden birisidir.
 
Bu hak diger yandan Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin katildigi Avrupa Sosyal Sarti anlasmalarinin da bir geregidir. Bu nedenledir ki sosyal güvenlik haklarindan vazgeçilemez bu haklardan kimse yoksun birakilamaz, miras yoluyla yakinlarina geçer.
 
Ilgili kisi kadar Devlet tarafindan da korunmasi saglanmalidir”.

Bu haber 8761 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FRANSAYA TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

E M E K L I L E R I M I Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmani

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DISI EMEKLILIK IÇIN MÜRACAAT ETTINIZ MI


Tüm Anketler

Almanyaya TESEKKÜRLER

Ofisimize göstermis olduklari ILGI ve GÜVEN için
GURBETÇILERIMIZE
sonsuz tesekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOGLU
Yurtdisi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani

Sayin Kullanici ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz is ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçli mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, dogruluk ve güvenilirligini, kullanicilarin ihtiyaçlarini karsilayacagini garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanilmasindan dogan veya dogabilecek, dolayli veya dolaysiz zararlardan sorumlu degildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, nesriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriginden ve kullanimindan dogacak/dogabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazi, makale, açiklama, bilgi ve içerigin tüm haklari 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dogrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir sekilde kopyalama, alinti yapilmasi, ticari amaçli kullanilmasi, baska bir yerde yayinlanmasi yasaktir. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydiyla, kismen alinti yapilarak baska yerde yayinlanabilir. Saygilarimla .. FUAT TÜTÜNCÜOGLU - Yurt Disi Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmani
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapi: MyDesign Haber Sistemi