Yurt Dışı Emeklilik ve SSK BİLGİ BAĞKUR Uzmanı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
YURT DIŞI EMEKLİLİK
TENFİZ ( Tanıma )
GAYRİMENKUL
KİRA - TAHLİYE
İŞÇİ ALACAKLARI
ŞİRKET

DAVALARINIZ İÇİN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Neşat DİNER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BİR İLKİ BAŞARDIK

Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU'nun
Değerli müşterileri artık işleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarını ) 
telefon ve mail ile değil Hazırlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan şifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alanında TÜRKİYEDE BİR İLK olacaktır.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaşlarımıza,Dostlarımıza Teşekkür ederim.
 
Saygılarımla
 
Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU
YÖNETİMİNDE OKUL TADINDA
BİRE BİR UYGULAMALI EĞİTİM
2020 YILI SOSYAL GÜVENLİK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

Gurbetçiler Dikkat ........  Torba Kanun Gelmeden Borçlanın

Gurbetçiler Dikkat ........ Torba Kanun Gelmeden Borçlanın

Tarih 06 Haziran 2014, 11:40 Editör FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

Başvuru sahiplerinin kısmi borçlanma taleplerine istinaden yapılacak borçlanma süresinin tespitinde ibraz edecekleri belgelerde kayıtlı bulunan tarihler arasındaki son tarihten geriye doğru olmak üzere gün sayılan esas alınır.. ibaresi KÖTÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜ

GURBETÇİLER AMAN ACELE EDİN VE TORBA YASA ÇIKMADAN TALEPTE BULUNUN

TBMM’ye sevk edilen son Torba Yasada yurtdışı borçlanma hakkı ile ilgili iki önemli değişiklik yapıldı ve bu değişiklikler ilk bakışta gurbetçi vatandaşlarımız lehinde görünüyor.

Mavi kartlıların yurtdışı borçlanması

Biri mavi kartlı veya pembe kartlı denilen gurbetçilerimiz Türk vatandaşı iken yaşadığı ülkenin vatandaşlığını kazanmak için Devletin verdiği izinle vatandaşlıkta çıkan gurbetçilerimiz.

12.06.2009 tarihinde yürürlüğe giren 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28.maddesinde; gerekse önceki 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29.maddesindeki yasal düzenlemeye göre, doğumla Türk vatandaşı olup da, İçişleri Bakanlığından vatandaşlıktan çıkma izni alanların, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı tutulmuş sayılmasına ve bu kapsamdaki kişilerin söz konusu hakların kullanımında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen faydalanmaya devam edecekleri belirtilmesine rağmen SGK bu gurbetçilerin borçlanma başvurularını reddediyordu. Uygulama hukuksuz olduğundan yargıya başvuran borçlanma hakkını zaten elde ediyordu.

iLK İŞE GİRİŞ DAVALARI

Sigortalılık ve çalışma yaşamlarına Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış ve sosyal güvenlik sözleşmelerinde Türk sigortasına girişinden önce akit ülke sigortasına girdiği tarihin Türk sigortasına girdiği tarih olarak kabul edileceğine ilişkin özel hüküm bulunan (Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Belçika, Hollanda gibi) ülkelerde başlamış olan gurbetçilerimizin emeklilik hesaplamalarında yurtdışındaki sigorta başlangıçları geçerli sayılmıyor, bu da ya geç emekli olmalarına ya da ihtiyaçları olmasa da daha fazla gün borçlanma yapmak zorunda kalmalarına neden oluyordu.
Bu başlangıçları 3201 sayılı Kanun gerekçe gösterilerek reddedilenler mahkemeye başvurarak şayet borçlanmayı da doğru biçimde yapmışsa yargı yoluyla ancak bu olumsuzluktan kurtulabiliyordu.

TUZAK VAR


Bu iki olumsuz durum Torba Yasadaki iki madde ile kaldırılıyor. Yani mavi kartlı gurbetçiler ile yurtdışındaki başlangıçlarını sigortalılık başlangıcı olarak saydırmak isteyenler dava açmak zorunda kalmayacaklar.

Buraya kadar iyi.

Ancak aynı maddede bir hüküm daha var ki bu hüküm bu konudaki olumlu havayı ters yüz ediyor. Zira maddedeki

“Başvuru sahiplerinin kısmi borçlanma taleplerine istinaden yapılacak borçlanma süresinin tespitinde ibraz edecekleri belgelerde kayıtlı bulunan tarihler arasındaki son tarihten geriye doğru olmak üzere gün sayılan esas alınır”

hükmü yurtdışı borçlanmasında tarih belirtme olayını ortadan kaldırıyor. Örneğin 1980-2013 yılları arasında yurtdışında çalışan bir gurbetçi primin aylığa dönüşüm verimi birbirinden çok farklı olan “2000 yılı öncesi”, “2000-2008 Ekim arası”, “2008 Ekim‘den sonrası” olarak tanımlanan üç dönemden kendisine en uygun olan dönemi seçemeyecek.

TAVSİYEMİZ

Bu durumda gurbetçi vatandaşlarımız için Torba Yasa çıkmadan borçlanma yapmalarında kendileri için büyük yarar var.

Zira Torba Yasa bu hükümle çıkarsa, 1 Ekim 2008'de yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanundan dolayı sigortalıların emekli aylığı açısından, ödenen primlerin aylığa dönüşümü bakımından da en kötü en verimsiz dönem olan 2008 Ekim sonrası dönem ister istemez borçlanılacak ve bu da çok düşük aylıklara neden olacak.

Önümüz yaz olduğu için gurbetçi akınına uğrayacak ülkemize gelecek yurttaşlarımıza önerim, Torba Yasa çıkmadan tarih belirtme hakkını kullanmak için birkaç günlerini bu işe ayırmalılar.

Saygılarımla,

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
0232/ 446 34 48  -  483 30 09
fuattutuncuoglu@gmail.com( Teşekkür ; Yüzlerce Maddeden oluşan 300 sayfaya aşkın Torba yasa Tasarısının Gurbetçilere özel bölümlerindeki bu tuzağı kaleme alan Şevket Tezel Üstada teşekkür ederim. )

Bu haber 6141 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YURT DIŞI EMEKLİLİK DANIŞMANLIĞI

TÜRKİYE DEN EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ UYARI

TÜRKİYE DEN EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ UYARI TÜRKİYE DEN EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ UYARI

Yurt Dışı Borçlanma Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu

Yurt Dışı Borçlanma Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu Yurt Dışı Borçlanma VE Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu
YIL YAŞ VE GÜN İLE EMEKLİLİK13 Aralık 2016

E M E K L İ L E R İ M İ Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmanı

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DIŞI EMEKLİLİK İÇİN MÜRACAAT ETTİNİZ Mİ


Tüm Anketler

Almanyaya TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

FRANSAYA TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Sayın Kullanıcı ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz iş ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçlı mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, doğruluk ve güvenilirliğini, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacağını garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanılmasından doğan veya doğabilecek, dolaylı veya dolaysız zararlardan sorumlu değildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, neşriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriğinden ve kullanımından doğacak/doğabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazı, makale, açıklama, bilgi ve içeriğin tüm hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu doğrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde kopyalama, alıntı yapılması, ticari amaçlı kullanılması, başka bir yerde yayınlanması yasaktır. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydıyla, kısmen alıntı yapılarak başka yerde yayınlanabilir. Saygılarımla .. FUAT TÜTÜNCÜOĞLU - Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi