Yurt Dışı Emeklilik ve SSK BİLGİ BAĞKUR Uzmanı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

H U K U K B Ü R O M U Z

İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
YURT DIŞI EMEKLİLİK
TENFİZ ( Tanıma )
GAYRİMENKUL
KİRA - TAHLİYE
İŞÇİ ALACAKLARI
ŞİRKET

DAVALARINIZ İÇİN 
HUKUK BÜROMUZU
ARAYINIZ.
 
Av.Neşat DİNER
0232 / 446 34 48
0232 / 483 30 09
0544 / 483 30 09
0532 / 392 25 62

BİR İLKİ BAŞARDIK

Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU'nun
Değerli müşterileri artık işleri ile ilgili ( Mahkeme ve Emeklilik durumlarını ) 
telefon ve mail ile değil Hazırlanmakta olan
yurtdisiemeklilikuzmani.
com
sitemize girerek,verilecek olan şifre ile kendileri görebilecektir.
Bu ... ! Sosyal Güvenlik Alanında TÜRKİYEDE BİR İLK olacaktır.
Bizlere güvenen Tüm Yurttaşlarımıza,Dostlarımıza Teşekkür ederim.
 
Saygılarımla
 
Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
 
0232/4463448-4833009
www.fuattutuncuoglu.com

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU
YÖNETİMİNDE OKUL TADINDA
BİRE BİR UYGULAMALI EĞİTİM
2019 YILI SOSYAL GÜVENLİK
UZMANLARININ
YILI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BUGÜN

YURT DIŞI EMEKLİLİKTE  PÜF NOKTALAR

YURT DIŞI EMEKLİLİKTE PÜF NOKTALAR

Tarih 29 Temmuz 2013, 13:35 Editör FUAT TÜTÜNCÜOĞLU

YURT DIŞI BORÇLANMADA PÜF NOKTALAR

Değerli Site Okuyucularım ve Gurbetçi Yurttaşlarımız,
Son günlerde kafalarınızın karışık olduğunu çok iyi biliyorum.Bir Yandan Televizyon Konuşmaları,Bir Yandan Gazeteler ve Bir yandan kahve arası,mahalle arası sohbetleri derken Yurt Dışı Borçlanması Haklarınız hakkında tam bir kararsızlık içerisindesiniz.
Öncelikle Bilmenizi istediğim tek şey ;
1- Yurt Dışı Borçlanması Talebinde Bulunmak
2- Yurt Dışı Borçlanma Bedelini Yatırmak ve dava açmak
3- Yurt Dışı Borçlanma suretiyle Emekli olmak
Saydığım bu 3 madde her biri ayrı birer eylemdir.
Yani Emekli olamayacak olan bir kişi dahi Yasada yapılabilecek olan bir değişikliği düşünerek şimdiden Borçlanma talebinde bulunabilir yada emekliliğine az kalanlar Borçlanma bedelini dahi yatırabilirler.
Burada Amaç ; Emekli olmak değil “ Bir Başkasının nam ve hesabına çalışan “ gurbetçi yurttaşlarımızın Bağ-Kur’dan değil SSK dan EMEKLİ OLMALARINI garanti altına almaktır.
Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat TÜTÜNCÜOĞLU olarak size bu konuda her zaman yardımcı olduğumu ve olacağımı bilmenizi istiyorum.
Bu bağlamda ; ofisime ve hukuk servisime güven duyan,vekalet gönderen Yurt Dışındaki yüzlerce Gurbetçi Yurttaşımıza,Dostlarımıza Teşekkür ederim.
 
Bununla ilgili olarak www.yurtdisiemekliliuzmani.com sitemde yazılım ve proğramlama hazırlıklıkları devam etmekte olup,bize iş veren gurbetçi yurttaşlarımız artık kendilerine verecek olduğumuz ÖZEL ŞİFRE ile tüm işlemlerinin dava ve emeklilik durumlarını bu siteden  ÖZEL ŞİFRELERİNİ girerek takip edebilecek ve öğrenebileceklerdir.
 
 
Bu Sosyal Güvenlik Danışmanlığı alanında TÜRKİYEDE BİR İLK OLACAKTIR.
 
Yaptığımız tüm işlemlerde GÜVEN ile birlikte KONTROL mekanızmasınında olması gerektiğini inanmaktayız.
 
Gurbetçilerimizin bir çok kişi ve kuruluşlara güvenerek ne kadar mağdur edildikleri malumdur.O nedenle yaptığımız bu kontrol işlemi sayesinde hiç bir gurbetçimizin bir kuruşuna dahi zarar gelmemesi için elimizden gelen yapılmaktadır,yapılacaktır.
 
Buradan Gurbetçilerimize tekrar seslenmek istiyorum .. ! İşlerinizi her kime yaptırır iseniz yaptırın fakat karşılıklı haklarınız ile ilgili bir sözleşme yapmadan hiç kimseye PARA VERMEYİN.
 
1985 yılında 3201 sayılı kanun Yurt Dışında çalışan Türk Vatandaşlarının Türkiye ‘deki Sosyal Güvenliklerinin değerlendirilmesi için çıkarılmıştır. Kanun çıktıktan sonra birçok vatandaşımız yurt dışında geçirdikleri çalışma ve boşta geçen sürelerini ödeyerek veya prim devriyle emekli olmuştur. 3201 sayılı kanunda 1985 yılından beri yapılan düzenlemelere bakıldığında esaslı bir değişiklik dikkatinizi çekmez. Fakat 8.05.2008 yılında çıkarılan kanun hükmünde kararname ile artık yurt dışı borçlanmanın pek de kolay olamayacağının sinyalleri verilmeye başlamıştır. Bundan on gün öncesinde de YURT DIŞI BORÇLANMAYI kaldıracaklarını açıklayınca işin rengi biraz daha ortaya çıktı. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki aslında 1985 yılında çıkan bu kanun ile de o dönem ki hükümet yöneticilerinin yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını düşünmek gibi bir niyeti yoktu.Amaç yurt dışından döviz girdisi yakalamak ve ülkeye para getirtmekti. Ama yapılan borçlanmalar sonucu yurt dışında yaşayan vatandaşlar borçlanma yaparak 40-50 yaşları arasında Avrupa ülkelerine göre oldukça erken yaşta emekli olmaya başladılar. Aslına bakarsanız yurt dışı borçlanma yaparak emekli olmanın ana maddelerini sıraladığınızda Türkiye ‘de yaşayan vatandaşlar için eşitsizlik yapıldığını hemen görürsünüz. Örneğin yurtdışında yaşayan kadınların sadece ikamet belgesi ile borçlanma yaparak emekli olması Türkiye de yaşayan kadınların ise böyle bir hakkının olmaması bile tek başına bir eşitsizlik örneğidir. Yurt dışı borçlanma kaldırılmadan önce yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın elini çabuk tutarak emekli olmak için işlemleri ivedilikle başlatmalarını tavsiye ediyorum. Yurt dışı borçlanmada nelere dikkat edelim?
1)Yurt dışı borçlanma kapsamındaki süreler; *Erkek vatandaşlarımız yurtdışında geçen sigortalılık süreleri, fiilen çalışmasa dahi çalışılmış kabul edilen süreler Bu sigortalılık sürelerinin arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri , *Kadın vatandaşlarımızın ikamet ettikleri tüm süreler, çalışsın çalışmasın kadınların ikamet sürelerinin tamamını borçlanma hakkı var.
2) Yurt dışı borçlanma kapsamında olmayan süreler; *18 yaşını doldurmadan önceki süreler(dava ile kazanabilirsiniz) *Türk vatandaşı olmadığınız süreler, *Yurt dışı süreleriniz de Türkiye ‘deki sigortalılık süreleri ile çakışan kısım varsa , Borçlanamazsınız.
3)Emekliliğinize yetecek kadar prim gününü borçlanabilirsiniz.
Yurt dışında bulunduğunuz veya çalıştığınız tüm süreleri borçlanmak zorunda değilsiniz.
Örneğin emekliliğiniz için 5350 gün yetiyorsa borçlanmayı bu kadar gün üzerinden yapmalısınız. 4)Yurt dışı sürelerini borçlanmak için borçlanma yaptığınız tarihte TÜRK vatandaşı olmak zorundasınız. Ama DAVA ile bu süreleri kazanabilirsiniz. 
Türk vatandaşı olmasanız bile Türk vatandaşlığında geçen sürelerinizi borçlanarak emekli olabilirisiniz. 
Pembe veya Mavi kartlı iseniz, ( Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fuat Tütüncüoğlu’nun Hukuk Servisinden Yardım alabilir ve bu davaları açarak emekli olabilirsiniz.
5)Yurtdışı borçlanma yaparken Türkiye ‘ye kesin dönüş yapma zorunluluğunuz bulunmamaktadır.
6)Yurt dışı borçlanma yaparken; Konsolosluk,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliklerinden alacağınız çalışma belgesi,  Pasoport, İkametgah belgesi Bir de kurumda işlem yaparken sağlam bir psikoloji veya Sosyal Güvenlik Danışmanlığı yapan ofisden alacağınız hizmet , Yeterlidir.
Yurt dışı borçlanmada ödeme miktarını nasıl belirleyelim ve diğer konuları da bir sonraki yazımda kısaca paylaşmaya çalışacağım. Yurt dışı borçlanmayla ilgili temel maddeleri sıralamaya devam edelim.Öncelikle Yurtdışı Borçlanma yapacak kişi; Türkiye ‘de daha önce çalışmışsa hizmeti varsa yaptığı borçlanma hangi kuruma bağlı çalışması varsa o kuruma sayılır.
Örneğin Yurt dışına gitmeden önce Türkiye’de bir gün bile Bağkur priminiz ödendiyse yaptığınız borçlanma Bağkur’un kasasına girer.Emekli Sandığı veya SSK lı çalıştıysanız yaptığınız borçlanma bu kurumun kasasına aktarılır.Emekliliğinizi de en son yaptığınız borçlanma ile hak ediyorsanız ilgili kurumdan emekli olursunuz. Bu kısım oldukça önemlidir.Türkiye ‘de 5510 sayılı kanun ile her ne kadar üç sosyal güvenlik kurumu tek çatı altında toplanmış olsa dahi emeklilik şartları ve emekli maaşları halen farklı hesaplanmaktadır. Halen maaşlara baktığınızda en iyi maaşı Emekli Sandığı,sonra SSK ,en son da Bağkur’dan alırsınız.Dolayısıyla Yurt dışı borçlanma yapacak Türk Vatandaşlarımız ; Türkiye ‘de en son çalışması Bagkur ise borçlanma yapmadan önce Türkiye ‘de bulunduğu tarihlerde en az bir hafta SSK lı olarak bir işe girip sonra Yurt dışı borçlanma yapar ve diğer bahsedeceğimiz unsurlara da dikkat ederlerse hem daha iyi maaş alırlar hem de daha az borçlanma yaparlar. Burada amaç SSK dan emekli olmaya çalışmaktır.Aynı durum ev hanımları içinde geçerlidir.Türkiye ‘de hiç çalışması olmayan kadın veya erkek borçlanma yapmadan Türkiye ‘de SSK lı çalışmak için girişimde bulunmalıdır. Yurtdışı borçlanma da dikkat edilecek diğer bir konu da yatırılacak prim miktarı ve bunun hesaplanmasıdır.2008 yılına kadar Yurt dışı borçlanma tutarı tek bir rakamdı ve borçlanma yapmak isteyenler önce günlük 2.5 $ borçlandılar.Sonra SGK bunu 3.5 $ a çıkardı.
8.05.2008 ‘ e kadar yurt dışı borçlanma talebinde bulunup elinde 3.5 $
ödeme kağıdı bulunanlar bugünde bu tutarı ödeyerek borçlanma
yapabilirler.
8.05.2008 e kadar borçlanma tutarında son ödeme tarihi gibi bir ibare yoktu. 8.05.2008 den sonra borçlanma başvurusunda bulunanlara SGK dan gelen cevapların geçerlilik süresi 3 aydır.Borçlanma başvurusunu yaptınız kurumdan ödeme yazısı geldi 3 ay içinde ödemezseniz tekrar başvuru yaparsınız. Yurt dışı borçlanmada ödeyeceğiniz rakamı ve tarihleri siz seçersiniz.Kuruma yapacağınız başvuru da 1999 öncesini borçlanmanız emekli maaşınızın fazla olmasına sebep olur. Borçlanma tutarını belirlerken borçlanma yapacağınız tarihte bir aylık asgari ücret ne ise bunun otuzda biri en az ödeyeceğiniz günlük rakamı ,üst sınırı ise günlük kazanç alt sınırının 6.5 katı olarak belirlenmiştir.Bu tutarın%32 sini günlük olarak kuruma borçlanmak için ödersiniz.Burada önemli olan cebinizden çıkacak rakama değecek bir emekli maaşı alıp almayacağınızdır. Burada tekrar belirtmek istiyorum ki hayatınızda bir kere emekli olacaksınız ve bağlanacak maaş ölümünüz halinde geride kalanları da etkileyecektir.Doğru ve eksiksiz emeklilik için danışmanlardan bilgi almadan emekli olmayınız. Çünkü yurt dışı borçlanmayı yanlış yaptınız emekli maaşınız bağlanmadan bu yanlışlığı kuruma iptal dilekçesi vererek düzeltebilirsiniz.Ama emekli maaşınız bağlandı ve maaşı çektiyseniz düzeltme imkanınız bulunmamaktadır.Ancak SGK dava açarsanız düzeltebilirsiniz. Yurt dışı borçlanma da Türkiye ‘deki sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler borçlanılmış ise sigortalılığın başlangıç tarihi ,borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülür. Bulunan bu başlangıç tarihine göre kaç gün prim gününe ihtiyaç varsa borçlanılır ve ardından yaş ,yıl gibi diğer şartlar da uygunsa emeklilik dilekçesi verilir. Yurtdışı borçlanma yaparken yurda kesin dönüş şartı bulunmamaktadır. Yalnız yurtdışı borçlanma yaparak emekli maaşı almaya başladığınız tarih itibarıyle; *Yurt dışında çalışamazsınız *Yurt dışında Sosyal Sigorta Ödeneği *Yurt dışında Sosyal Yardım ödeneği alamazsınız. SGK tespit ederse geriye dönük ödediği maaşların tamamını talep edebilir. Sosyal Güvenlik Sözleşmesi olan ülkelerin birinde çalışıyorsanız ve Türkiye ‘de çalışmalarınız varsa emeklilik yaşınız geldiğinde SGK ‘ca kısmı aylık talebiniz olmasına gerek kalmadan bağlanır.Dilerseniz maaşınızı kurumdan çekmeden , yurt dışı borçlanma yaparak maaşınızı kısmı aylıktan tam aylığa çıkarabilirsiniz. Şunu unutmamak gerekir ki Yurt dışında çalışıyor iseniz veya sosyal yardım alıyorsanız emekli maaşını bağlatmamanız gerekiyor. Kurum tespit ettiğinde ödediği tutarları faizi ile geri isteyebilir. Yine önemli bir konu emekli maaşı bağlatmak için başvurduğunuzda Türk vatandaşı olmanız gerekmiyor. Fakat Yurt dışı borçlanma yaparken kurum Türk vatandaşı olma şartı arıyor.Eğer Türk vatandaşlığından ayrıldıysanız dava yoluyla Türk vatandaşı iken yurt dışında geçirdiğiniz süreleri borçlanma hakkını kazanabilir ve emekli olabilirsiniz. Yurt dışı borçlanma yaparak Türkiye ‘den emekli olan vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik Destek primi ödeyerek Türkiye’de çalışabilirler. Yurt dışı borçlanma yaptıktan sonra emekli maaşı alanların Türkiye ‘de ikamet etme zorunlulukları yoktur.Fakat 6 aydan fazla yurt dışında kalanların maaşları kurumca durdurulur.Yurda döndüklerinde kuruma başvurup yoklama belgesi verdiklerinde durdurulmuş olan maaşları tekrar başlatılır. SGK ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında Türkiye ‘ye giriş çıkışlar kontrol edilmektedir. Bir kişi hem Türkiye ‘den hem de yurt dışından emekli olup maaş alabilir.Türkiye ‘den borçlanma yapmadan Türkiye’deki çalışmaları ile emekli olanların maaşları hiçbir şartla kesilemez. Türkiye de hiç çalışması olmayanın yaptığı borçlanma Bağkura sayılır. Borçlanma yapan kişi Bağkur’dan emekli olur. Yurt dışı Borçlanma dipsiz kuyudur.. Yurtdışı borçlanmada diğer önemli bir konuda başvurunun hangi kuruma yapılacağıdır.Yurt dışı borçlanma da ve emeklilik işlemlerinde gecikmemek için başvuracağınız kurumunda doğru seçilmesi önemlidir. 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı (SSK), T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü ve Bağ-Kur Genel Müdürlüğü Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ( SGK) çatısı altında birleştirilmiştir. Tek Kurum altında birleşmiş bile olsa, *Türkiye ‘de son çalışması SGK çatısı altında birleşmiş kurumlardan birindeyse (SSK,BAĞKUR) SGK İl müdürlüklerinin Yurt Dışı Borçlanma ve Tahsis İşlemleri Bölümüne , *Türkiye’de çalışması olmayan ev hanımlarının borçlanma işlemleri SGK il Müdürlüklerinin Yurt Dışı Borçlanma ve Tahsis İşlemleri Bölümüne , * Emekli Sandığı Kapsamında çalışması varsa, Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığının Ankara adresinde işlemler yürütülür. Daha önceki günlerde yazdığımız yazı da adı geçen belgeler ile ,ilgili müdürlüklere, *Şahsen başvuru ile kendiniz, *Noterden vereceğiniz vekaletle vekiliniz, *Borçlanma yapacak kişinin hak sahipleri(varisleri) *Posta da APS ve İadeli Taahütlü olmak kaydıyla yapabilirsiniz. Her yaptığınız başvuru Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihten posta ile yaptığınız başvuru postaya verdiğiniz gün itibari ile ellerine ulaşmış olarak kabul edilip Kurum kayıtlarına girer. Yaptığınız başvuruya Kurumun yoğunluğuna bağlı olarak eksiksiz form ve evrak göndermiş iseniz ortalama 2 ay içinde cevap alırsınız. Aldığınız ödeme evrağında yazan tutarı 3 ay içinde Kurumun size gönderdiği evrakta yazan Ziraat Bankasına veya Halk Bankasına TC.Kimlik numarası ve borçlandığınız günü de belirterek yatırmanız gerekir. Yurt dışı Borçlanma evrağında yazan tutarın tamamını ödemek zorunda değilsiniz. Emekliliğiniz için ne kadar güne ihtiyacınız varsa onu ödemeniz yeterlidir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta alacağınız emekli maaşına yatıracağınız tutarın nasıl etki edeceğidir. Yurt dışı borçlanma için yılları ve ödeme tutarlarını seçmek alacağınız maaşı etkileyecektir. Burada bir uzmandan yardım almanız gerekir. Bizim ülkemizde Danışmana ,avukata ,doktora para ödemeden bedava bilgi almak yaygın bir kişilik özelliğidir. Bindiğimiz belediye otobüsünde bile sağlık ,hukuk, emeklilik hiç fark etmez bu meslek dallarından birinden yanınıza biri oturursa ayaküstü bilgi almaya çalışırız. Aldığımız bu bilgilerle de 25-30 yıl sürecek emekli maaşımızın kaderini belirleriz. Emekli maaşı bağlanır ve sonrasında uzmana para ödeyip nasıl düzelteceğimizi öğrenmeye çalışırız. Burada belirtmem gerekir ki Yurtdışı Borçlanma veya diğer emeklilik işlemlerinizin tamamında emekli maaşını kurumdan çekmeden bir hata olduğunu fark ederseniz ve profesyonel yardım alırsanız düzeltilebilir. O yüzden dimyata prince giderken evdeki bulgurdan olmayın tüm bilgilerinizi baştan almaya gayret edin. Konumuza geri dönecek olursak, daha önce alınan 3.5 $ veya 2.5$ dan gelen ödeme evrağı elinizde varsa bunun bir süresi yok dilediğiniz zaman yatırabilirsiniz. 3 ay içinde ödeme zorunluğu olan evrakla ödeme yapamadıysanız başvuruyu yeniden yapmanız gerekir. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında borçlanacağınız günlük tutar değişir. 2012 Aralık ayı sonuna kadar günlük tutar 10 TL dir. Yaptığınız ödemeyi emekli maaşınız bağlanmadan önce dilediğiniz zaman kuruma dilekçe ile başvurarak geri alabilirsiniz. Yurtdışı borçlanma yapmadan önce Türkiye ‘de kurumlarda günleriniz varsa SSK,BAĞKUR,EMEKLİ SANDIĞI bunların tamamını emeklilik başvurusu yaparken hizmet birleştirmesi ile birleştirmeniz gerekmektedir. Türkiye deki çalışmanız ile tarafınıza borçlanma yapmadan yaşı doldurduğunuzda kısmı aylık bağlanmışsa bunu tam aylığa çevirebilirsiniz. Kurumda işlemleriniz biraz daha uzun sürmekle birlikte borçlanma tutarını yatırıp emekliliğiniz tekrar hesaplanır ve daha yüksek maaş alırsınız. Maaşı kurumdan alırsanız bunu dava ile çözümlemeniz gerekir. Yurtdışı borçlanmayı yaptınız emekli maaşınız bağlanmadan vefat ettiniz geri de kalanlardan maaş almayı hak edenlere yasa da belirtilen şartları da taşıyorsa maaş bağlanır.1.Ekim 2008 sonrası yurt dışı borçlanma ile en az 1800 gün priminiz olması yeterlidir. Yurt dışında yaşayan kişilerin yakınları vefat eden kişi adına yurt dışı borçlanma talebinde bulunabilir. Diğer emekli maaşı bağlanma şartlarını da taşıyorsa emekli maaşı bağlanır. Yurtdışı borçlanma ile eşinizin babanızın, annenizin maaşını almak için toplam en az 1800 güne ihtiyacınız bulunmaktadır. 1.Ekim. 2008 öncesi 900 gün ile maaş bağlatabiliyordunuz. Sosyal Güvenlik Kurumlarında aylığa hak kazanma şartlarında sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler borçlanılmış ise sigortalılığın başlangıç tarihi , borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülür. Durum böyleyken Türkiye ‘de hiç çalışmanız yoksa erken emekli olmak için ne kadar geriye tarih olarak gitseniz o kadar iyidir. Yaş ve yıl şartlarını da dikkate alarak bu hesaplamanın doğru yapılması gereklidir. Örneğin bir kişi 3600 gün ile emekli olacakken yani yıl ve yaş şartları buna uygunken, 7200 gün prim ödemenin bir manası yoktur. Birden fazla yurtdışı hizmet borçlanması yapılması durumunda da sigortalılık süresi başlangıcı borcun en son ödendiği tarihten borçlanılan toplam gün sayısı kadar geriye götürülerek belirlenir.Bu sebeple yurtdışı borçlanma yaparken kısmı borçlanma yapmanın da uzman bir görüşle değerlendirilmesi gerekir.Bu tür borçlanma yapanlar SGK müdürlüklerine gittiklerinde emekli olmayacaklarını öğrenirlerse YURT DIŞI EMEKLİLİK VE SOSYAL GÜVENLİK UZMANI FUAT TÜTÜNCÜOĞLU ofislerinden yardım alsınlar.İşlemin çok basitçe düzeltilebileceği durumlar ortaya çıkıyor. SGK dan alacağınız her HAYIR cevabı OLMAZ cevabı her zaman doğru cevap değildir. Sosyal Güvenlik Sözleşmesi olan Ülkeleri ileri ki dönemdeki yazılarımızda teker teker inceleyeceğiz. Ama yeri gelmişken belirtmek de yarar var. Sosyal Güvenlik Sözleşmesi yapılan ülkelerde ilk işe başlayış tarihiniz dava yoluyla Türkiye ‘de başlangıç saydırılıp emeklilik imkanı yaratılabiliyor. Yine dava ile bu süreler SSK olarak değerlendirilip daha erken emeklilik ve daha az borçlanma tutarı ödemek de mümkündür. Burada sizlerle paylaştığımız bilgiler hep genel bilgilerdir. Hiç kimsenin emeklilik durumunu kendi emeklilik durumunuz ile karşılaştırıp tek bir sonuca ulaşamazsınız. Bizim ülkemizde her zaman 2+2=4 değildir. Aynı koşul ve şartlarda gözüken iki ayrı dava iki ayrı mahkeme de farklı kararlarla sonuçlanabilir. Yurtdışı borçlanmayı yaptınız bütün şartları taşıyorsunuz emeklilik için başvuruda da bulundunuz. Kurum size bir yazılı form imzalatır.Formun üstünde 3201 SAYILI KANUNA GÖRE AYLIK TALEBİNDE BULUNANLARA MAHSUS BEYAN VE TAAHÜT BELGESİ yazar. Bu formun içeriğinde Türkiye ‘ye kesin dönüş ibaresi şartı aranır. Buradaki kesin dönüş şartından ; *Aylık talebinde bulunan kişinin , yurtdışındaki ücretli veya serbest yani kayıtlı çalışmasının sona ermesi, *Çalışmaya bağlı İşsizlik parası, *Hastalık Ödeneği, *İkamete dayalı sosyal yardım alınmaması anlaşılmalıdır. Yoksa Türkiye ‘ye altı ayda bir gelmesi pasaport kayıtlarında bunun gözükmesi yeterlidir. İkametgahın Türkiye olması şart değildir. Maaş bağlandıktan sonra kuruma eğer yurt dışından 6 ayda bir Türkiye ‘ye giriş yapmayacak iseniz yazılı dilekçe ile yardım, maaş almadığınızı bildirmeniz gerekmektedir. Yoksa kurum maaşınızı durdurur ve siz bu formu imzalayıp yeniden kuruma verinceye kadar size maaşı bağlamaz. Emekli maaşınız bağlandıktan sonra Yurt dışında tekrar çalışmaya başlar iseniz Türkiye ‘deki emekli maaşınızı durdurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kurum çalışmaya başladığınızı tespit ederse ödediği maaşları faiziyle sizden geri ister. Bu durumla karşılaştıysanız yine bu konuda uzman bir avukattan destek almanızı öneririm. En doğrusu maaşı durdurup çalışmanız veya sosyal yardım alma süreniz bitince emekli maaşı için tekrar başvuru yapmaktır. Yurt dışı borçlanmada Türkiye deki çalışması en son Emekli Sandığına tabii olanlar borçlanma yaparken Emekli Sandığı şartları ile borçlanma yapabilirler. Yani günlük borçlanma tutarı güncel rakamlarla ifade etmek gerekirse min 10 TL değil min 20 TL dir. Yurtdışında bulunan Türk Vatandaşlarımızın Türkiye ‘de bulunmadığı tarihlerde İsteğe Bağlı prim ödemesi yapması doğru değildir. Emeklilik başvurusunda Kurum bunları iptal edebilir. Bundan sonraki yazılarımızda Yurt Dışı Borçlanmada ALMANYA dan başlamak üzere tüm borçlanma yapılabilecek Ülkeleri teker teker dilim döndüğünce sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Son olarak Yurt Dışı Borçlanma ile emeklilik imkanı veren tek ülkeyiz. Sosyal Güvenlik Kurumu geçen ay Yurt Dışı Borçlanmayı kaldırmak için hazırlık yaptığını kamuoyu ile paylaştı. Siz veya yakınlarınız varsa bu haberi onlarla paylaşın. Çünkü Türkiye ‘de kime 50.000_90.000 arasında para öde seni en fazla 55 yaşında emekli edip 1000 TL maaş bağlayacağız dese herkes bu paraları yatırır. Durum aynen budur. Hatta bazıları için bu rakam ve yaş çok daha düşüktür. Elinizi çabuk tutmak da fayda var. Yurtdışı Borçlanmayı Sosyal Güvenlik Kurumunun kaldırmayı planladığı söylenince sorular birbiri ardına gelmeye başladı. Konu önemli olunca da ne yazacaklar bitiyor ne de sorular bitiyor. Öncelikle bir kez daha belirtmek isterim ki, Türk vatandaşı olmadığı için borçlanma başvurusu ret olanlar dava ile Türk vatandaşı olarak yurt dışında geçirdikleri süreleri borçlanabilirler. Bu konuda uzman bir avukatla yola çıkmalarını tavsiye ederim.Yine kadınlar 18 yaşından sonra yurt dışında geçirdikleri ikametgah sürelerinin Türk vatandaşı oldukları süreler içinde kalmak kaydıyla tamamını borçlanabilirler. Burada son dönemlerde bazı Sosyal Güvenlik Kurumlarında biraz da işi yokuşa sürmek için yeni bir uygulama başlattılar. İkametgah belgesi dışında yurda giriş çıkışlarınızı gösteren Emniyet Müdürlüğünden alınacak dökümanın başvuru evrakları ile birlikte verilmesini talep ediyorlar.Eğer vermediyseniz bunu yazılı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Emniyet Müdürlüğünden talep ediyor.Bu işlem hem borçlanma süresini yani işlemlerinizin geç sonuçlanmasına sebep oluyor.Hem de gelecek olan evrak da Türkiye ‘de bulunduğunuz süreler borçlanabileceğiniz günlerden düşülüyor.Kurum Türkiye ‘de geçirdiğiniz süreleri ikamet sürelerinden değerlendirmiyor. Yine Türkiye ‘de hiç çalışmanız yoksa Kurum borçlanma yaptığınız sürelerin tamamını 4B kapsamında değerlendiriyor ve işleminizi, emekliliğinizi Bağ-kur üzerinden yapıyor.Özellikle burada tekrar hatırlatmak istiyorum.Bu konuda uygulamalardan haberdar değilseniz uzmanlardan bilgi almadan emekli olmayın.Emekli maaşınız bağlandıktan sonra dava dışında düzeltme şansınız kalmıyor. Sosyal Güvenlik Kurumunda Türkiye de bir başlangıcınız varsa bunu mutlaka değerlendirin.Türkiye ‘de bulunmadığınız tarihlerde isteğe bağlı prim ödemesi veya 4a lı olarak çalışmayı seçmeyin.Kurum fiili çalışma bile olsa bu süreleri emeklilik hesabında dikkate almıyor. Tüm kurumlarla hele hele Sosyal Güvenlik Kurumu ile bütün işlemlerinizi yazılı olarak yapın. Yurt dışı borçlanma,doğum borçlanması ve askerlik borçlanması işlemlerinizi ertelemeyin kazanılmış haklarınızdan olmayın. 3201 sayılı Yurtdışı borçlanma kanunumuza göre sigortalılık süreleri, işsizlik süreleri, ev kadını olarak geçen süreler borçlanılabilir. Yurtdışında 18 yaşın doldurulmasından önce geçen süreler, Türk vatandaşı olarak geçmeyen süreler, işsizlik sürelerinin bir kısmı borçlanma kapsamında değildir. Ayrıca ülkemizdeki SGK kanunlarına göre malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları kapsamında geçen sürelerle çakışan yurtdışı süreleri ile ,kısmı aylık bağlanmış olanların yurtdışında geçen sigortalılık süreleri arasında kalan günler borçlandırılamaz. Yurtdışında geçen sürelerin tamamını borçlanmak zorunda değilsiniz. Kısım kısım da borçlanabilirsiniz. Her seferinde yeni borçlanma talebinde bulunmanız gerekir. Yurtdışı borçlanma talebinde bulunurken yurda kesin dönüş şartı bulunmamaktadır. Çifte vatandaşlar yurtdışı borçlanma yapabilirler. Türk vatandaşlığından çıkan vatandaşlarımızda Türk vatandaşlığında geçen süreleri borçlanabilirler. 3.5 usd borçlanma kağıdı elinde olanlar bu rakam üzerinden borçlanma yapabilirler. 8.5.2008 den sonra yapılan yurtdışı borçlanma başvurularında belirlenen rakamlar sadece üç ay geçerlidir. Senede iki kere Ocak ve Temmuz aylarında asgari ücret değiştikçe günlük borçlanma rakamı da değişir. Yatırılan borçlanma tutarını faizsiz olarak emekli olmadığınız müddetçe dilediğiniz zaman geri alabilirsiniz. Türkiye ‘deki sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler borçlanılmış ise sigortalılığın başlangıç tarihi ,borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülür. Yurtdışı borçlanma ile emekli olan vatandaşlarımız yurtdışında tekrar çalışmaya başlarlarsa veya sosyal yardım almaya başlarlarsa maaşları kesilir.Çalışma sona erdikten sonra talepleri halinde maaşları tekrar bağlanır. Türkiye ‘de SGDP ödeyerek çalışabilirler. Yurtdışında altı aydan fazla kaldığınızda da emekli maaşınız kesilir.Türkiye ‘ye geldiğinizde Yoklama belgesini imzalarsanız veya gönderirseniz maaşınız durdurulduğu tarihten itibaren tekrar bağlanır. Türkiye ‘de çalışması olmayan vatandaşlarımızın sigortalılıklarının başlangıç tarihi,borçların tamamen ödendiği tarihten borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülmek suretiyle tespit edilir. Birden fazla yurtdışı hizmet borçlanması yapılması durumunda da sigortalılık süresi başlangıcı borcun en son ödendiği tarihten borçlanılan toplam gün sayısı kadar geriye götürülerek belirlenir. Sosyal Güvenlik Sözleşmesi yapılan ülkelerin birinde çalışmanız varsa ve prim iadesi almadıysanız yurtdışında işe başladığınız tarihi sigorta başlangıç tarihi olarak Türkiye de kabul edilmesi için dava açmanız gerekir. Yurtdışı başlangıcı Türkiye ‘de başlangıç saydırma davası olarak geçen bu davanın kazanılma oranı yüksektir. Yurtdışında bulunan ev hanımı veya sigortalının vefatı halinde 1800 gün ve beş yıllık süre varsa yakınları borçlanma yaparak emekli aylığı bağlatabilir. Yurtdışı borçlanma yaparken 1999 öncesi süreleri seçer ve borçlanırsanız emekli maaşınız daha yüksek olur. SSK dan emekli olmak için Türkiye ‘de borçlanma yapmadan önce sigortalı çalışmak da başka bir dikkat edilecek noktadır. ALMANYA İLE ARAMIZDAKİ SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI Almanya ile aramızda yapılan Sosyal Güvenlik anlaşmasına göre vatandaşlarımız, Alman vatandaşları gibi Sosyal Güvenlik Mevzuatı çerçevesinde aynı hak ve yükümlüklere sahiptirler. Her iki ülkede geçen hizmet süreleri talepleri halinde birleştirilir. Ayrıca vatandaşlarımızın hastalık,analık ,iş kazası , işsizlik , ölüm gibi sigorta kollarının gerektirdiği yardımlardan da yararlanma hakları vardır. Almanya da çalışan vatandaşlarımız sigorta kartı,çalışma belgesi ve diğer tüm belgelerini saklamalılar hatta ülkeden ayrılmadan önce ikametgah belgelerini de temin etmelilerdir. Almanya ‘da çalışan sigortalılar ile yanlarında ikamet eden aile bireyleri muayene,diş ve kür tedavileri, ilaç, sargı, gözlükler,ortopedik gereçler,yatarak tedavi,analık halinde yapılacak yardımları Türkiye ‘de çalışıyormuş gibi tüm hastanelerden eksiksiz olarak alırlar.Almanya’da çalışan vatandaşlarımız Türkiye ‘ye geldiklerinde sağlık kuruluşlarından ücretsiz faydalanabilmeleri için ,Alman Hastalık Kasasından Sağlık Yardımlarına hak kazanma belgesi düzenletmeleri gerekir. Almanya ‘da çalışan vatandaşlarımız Türkiye ‘de sağlık yardımı alırken SGK il müdürlüklerine tedavi gördükleri hastaneye mutlaka Almanya adına tedavi gördüklerini bildirmeleri gerekir. Almanya ‘da çalışan sigortalı vatandaşımızın Türkiye ‘de yaşayan birinci derece yakınları (yaş,sigortalılık hali olarak değerlendirdiğimiz halleri taşıyan yakınları da ) ikamet ettikleri SGK il müdürlüklerine ALMAN HASTALIK KASASI ’na başvurarak alınacak belgeyi ibraz etmeleri halinde sağlıktan ücretsiz faydalanırlar. Almanya ‘da çalışan vatandaşlarımız her iki ülkedeki hizmetlerini birleştirmeden ayrı ayrı iki ülkeden de maaş alabilirler.Tam aylık bağlanması için yeterli prim günü yoksa her iki ülkeden ayrı ayrı kısmi aylık bağlanır. Almanya ‘dan ayrılan Türk vatandaşları Almanya da zorunlu sigortalılıklarının sona erdiği tarih itibariyle iki yıl sonra prim iadesi talebinde bulunabilirler.Almanya’daki primlerin iadesini, kişi kendisi,vefat ettiyse dul eşi veya yetimleri talep edebilirler.Dul ve yetimler için prim iadesinde bekleme süresi dikkate alınmaz. Almanya prim iadesi yaparken, *Sigortalının katkısı olmayan primleri, *çocuk yetiştirme sürelerine ait primleri, *işveren hissesi, *İşsizlik parası,işsizlik yardımı, gibi primleri ödemez.Almanya ‘dan ayrılan Türk vatandaşlarımız prim iadesi talepleri için bulundukları yerdeki SGK İl müdürlüklerine başvurabilirler. Almanya ‘da çalışan vatandaşlarımız Almanya daki çalışma başlangıçlarını dava ile Türkiye ‘de başlangıç saydırabilirler. Yine Almanya ‘da çalışan vatandaşlarımız erkek ise çalıştığı ve boşta geçen süreleri,kadın ise ikametgah sürelerini borçlanarak emekli olabilirler. Yine şu anda başka bir ülkenin vatandaşı bile olsa örneğin Alman Vatandaşlığına geçtiyse Türk vatandaşı olarak geçirdiği sürelerin tamamını dava ile borçlanarak emekli olabilirler. Almanya daki çalışması ücretli çalışma ise ve Türkiye ‘de hiç çalışması yoksa burada yaptığı borçlanmanın da SSK ya sayılması için dava açabilirler. Almanya ‘daki çalışmalarınız ile Almanya ‘da Türkiye deki çalışmalarınız ile Türkiye de veya borçlanma yaparak iki ayrı emekli maaşı alabilrsiniz. Yurtdışı borçlanma yaparak emekli olmak için elinizdeki fırsatları iyi değerlendirmenizi borçlanma yapmadan önce danışmanlık almanızı şiddetle öneriyorum.

Sorularınız için bana www.fuattutuncuoglu.com ve

fuattutuncuoglu@fuattutuncuoglu.com e-posta adresimden

0232 / 446 34 48 – 483 30 09

 telefon numaralarımdan ulaşabilirsiniz..

Bu haber 16440 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YURT DIŞI EMEKLİLİK DANIŞMANLIĞI

TÜRKİYE DEN EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ UYARI

TÜRKİYE DEN EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ UYARI TÜRKİYE DEN EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ UYARI

Yurt Dışı Borçlanma Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu

Yurt Dışı Borçlanma Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu Yurt Dışı Borçlanma VE Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik ve mavi kart sorunu
YIL YAŞ VE GÜN İLE EMEKLİLİK13 Aralık 2016

E M E K L İ L E R İ M İ Z

Emeklilerimiz ile ilgili Görsel ve Bilgileri
www.fuattutuncuoglu.net
web adresimizden inceleyebilirsiniz.
Güveniniz için sonsuz Teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Uzmanı

ISTATISTIKPRATİK LİNKLER

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANKET

YURT DIŞI EMEKLİLİK İÇİN MÜRACAAT ETTİNİZ Mİ


Tüm Anketler

Almanyaya TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

FRANSAYA TEŞEKKÜRLER

Ofisimize göstermiş oldukları İLGİ ve GÜVEN için
GURBETÇİLERİMİZE
sonsuz teşekkürler

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Sayın Kullanıcı ve Ziyaretçimiz, www.sosyalguvenlikmusaviri.net sitemiz iş ve sosyal güvenlik konusunda , bilgilendirme amaçlı mevzuat, bilgi ve kültür platformudur. Web Sitemiz; 1 - Sitedeki bilgilerin kesinlik, doğruluk ve güvenilirliğini, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacağını garanti etmez. 2 - Sitede yer alan bilgilerin kullanılmasından doğan veya doğabilecek, dolaylı veya dolaysız zararlardan sorumlu değildir. 3 - Sitemizden linki verilen her türlü web sitesi, program, neşriyat, kitap, dergi ve bezerlerinin içeriğinden ve kullanımından doğacak/doğabilecek olumlu/olumsuz zararlardan sorumlu tutulamaz. Sitemizde yer alan yazı, makale, açıklama, bilgi ve içeriğin tüm hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu doğrultusunda web sitemize aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde kopyalama, alıntı yapılması, ticari amaçlı kullanılması, başka bir yerde yayınlanması yasaktır. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek kaydıyla, kısmen alıntı yapılarak başka yerde yayınlanabilir. Saygılarımla .. FUAT TÜTÜNCÜOĞLU - Yurt Dışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi